Aneks:Gramatyka tok pisin: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
poprawki, tech. |
|||
Linia 2:
== Rzeczowniki ==
▲Tok pisin nie wyróżnia jak język angielski stanu nieokreślonego i określonego, istnieje zatem jedna forma. Dla zaznaczenia liczby mnogiej stosuje się ''ol'' lub konkretny liczebnik + sufiks ''-pela'' np.:
* ''ston'' – kamień
* ''ol ston'' – kamienie
* ''tripela ston'' – trzy kamienie.
== Zaimki ==
Zaimki osobowe
{| class="wikitable"
! [[osoba|osoby]] !! [[liczba pojedyncza|Sg.]] !! [[liczba podwójna|Du.]] !! [[liczba potrójna|Tri.]] !! [[liczba mnoga|Pl.]]
|- align="center"
! 1. [[exclusivus|ekskluzywna]]
| mi || mitupela || mitripela|| mipela
|- align="center"
! 1.
| - || yumitupela|| yumitripela|| yumipela
|- align="center"
Linia 24 ⟶ 22:
|- align="center"
! 3.
| em|| tupela || tripela || ol
|}
Dopuszczalna jest forma [[liczba poczwórna|poczwórna]] ekskluzywna 1. osoby - ''mifopela''.
== Przymiotniki ==
W tok pisin cechą przymiotnika jest sufiks ''-pela'' (istnieje jednak grupa niewymagająca ''pela''), np.:
<br /> ''bikpela sip''
<br /> ''blakpela dok''
== Czasowniki ==
Czasowniki w tok pisin nie ulegają [[koniugacja|koniugacji]], jedynie aby wyrazić
Przykład: Mi rait
Aby wyrazić osobę używa się zaimków:
Linia 49 ⟶ 44:
<br />itd.
Jeśli podmiotem jest 3. osoba
wstawiamy ''i''. Ostatnio dało się zaobserwować tendencję do łaczęnia ''i'' z em (>emi) lub ze stap i gat (>istap, igat).
Czas czy tryb wyraża się poprzez odpowiednie słowa-znaczniki:
<br />teraźniejszy
przyszły
przeszły
czasy ciągłe
czasy dokonane
warunkowość
W języku tok pisin nie ma strony biernej. Do wyrażenia przedmiotowości względem anonimowego czynnika używa się zaimka 3. osoby liczby mnogiej - ''ol'', zatem ''ol lukluk em'', może być tłumaczone jako ''on jest obserwowany'', lub ''oni patrzą na niego''.
==
''
== Przyimki ==
W języku Tok Pisin istnieją tylko dwa przyimki podstawowe:
* ''long'' - w, do. W mowie potocznej, wymawiany jako ''lo''.
* ''bilong'' - wyraża przynależność. W mowie potocznej, wymawiany jako ''blo'' lub ''bilo''. Przed nim, zawsze, stoi [[przedmiot]] pochodzenia lub przynależności, a po nim podmiot. Na przykład: ''haus bilong mi'' - mój dom, ''ka bilong Tom'' - samochód Toma, ''kanu bilong yu'' - twoje kanu.
Pozostałe (oprócz ''wantaim'' - z) są tworzone za pomocą dwóch powyższych.
== Zobacz też ==
* [[w:Gramatyka tok pisin|Gramatyka tok pisin]] – kopia na [[w:Wikipedia|Wikipedii]]
[[Kategoria:Gramatyka języka tok pisin]]
|