Aneks:Język islandzki - odmiana rzeczowników mocnych rodzaju nijakiego typu (-s, --): Różnice pomiędzy wersjami

m
brak opisu edycji
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (popr.)
mNie podano opisu zmian
Rzeczowniki rodzaju nijakiego w języku islandzkim odmieniają się wyłącznie według mocnej deklinacji. Charakterystyczna jest końcówka '''-s''' w dopełniaczu liczy pojedynczej oraz forma mianownika liczby mnogiej identyczna z mianownikiem liczby pojedynczej. Ponadto występuje kilka podtypów tej odmiany, w których obserwuje się pewne oboczności końcówki i rdzenia rzeczowników.
 
Szablon dla tego wzoru odmiany to: <nowiki> {{is mocne n}} </nowiki><br>Szablon dla tej odmiany to: <nowiki> {{is mocne n/odm}} </nowiki> '''lub''' <nowiki> {{is mocne nn/odm}} </nowiki> dla oboczności '''-ö-''' → '''-a-'''.
 
__TOC__
 
 
Rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na '''-é'''.<br>Szablon dla tego podtypu to: <nowiki> {{is mocne na/odm}} </nowiki>
 
* '''[[tré]]''' - [[drzewo]]
 
 
Rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na '''-i''' zachowują ją w trakcie deklinacji, poza jedynie celownikiem i dopełniaczem liczby mnogiej.<br>Szablon dla tej odmiany to: <nowiki> {{is mocne nb/odm}} </nowiki>
 
* '''[[snæri]]''' - ?
|-
| ''C''
| vsnær{{red|öi}}tn
| snæri'''i'''
| snær'''um'''
|-
 
 
Rzeczowniki rodzaju nijakiego zakończone na '''-ur''' zachowują ją w trakcie deklinacji, poza jedynie celownikiem i dopełniaczem liczby mnogiej, gdzie ulegają skróceniu do '''-r'''.<br>Szablon dla tej odmiany to: <nowiki> {{is mocne nc/odm}} </nowiki>
 
* '''[[veður]]''' - [[pogoda]]
| veð{{red|ur}}'''s'''
| veð{{red|r}}'''a'''
|-
|}
 
 
Rzeczowniki rodzaju nijakiego, które w ostatniej sylabie zawierają samogłoskę '''a''' - ulega wymianie na '''ö'''.
 
* '''[[vatn]]''' - [[woda]]
 
{| border=1 cellpadding=3 cellspacing=0 style="border: 1px gray solid; border-collapse: collapse;" width="25%"
|- bgcolor=#ececec
!
! ''lp''
! ''lm''
|-
| ''M''
| vatn
| v{{red|ö}}tn
|-
| ''B''
| vatn
| v{{red|ö}}tn
|-
| ''C''
| vatn'''i'''
| v{{red|ö}}tn'''um'''
|-
| ''D''
| vatn'''s'''
| vatn'''a'''
|-
|}